Güncel Haberler

Gümrük`te olağanüstü zirve

Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç`un da katıldığı toplantıda son gelişmeler masaya yatırıldı. Zirvede, şu anda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda bekleyen Gümrük Müsteşarlığı`nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun tasarısının bir an önce çıkmasının önemi üzerinde durulduğu öğrenildi. Tasarının yasalaşması halinde, gümrük teşkilatı baştan aşağı yenilenecek. İsmi önceki dönemlerde usulsüzlüklere karışmış personel kızağa çekilecek, yerlerine yeni isimler atanacak.

Coşkun C., 2 bin ihbarı işleme koymamış

Gümrük yolsuzluğu operasyonunda gözaltılar artıyor. El konulan belgelerde yapılan inceleme sonucunda dün 6 kişi daha gözaltına alındı. Toplam gözaltı sayısı 41`e ulaşırken sayının artabileceği öğrenildi. Gözaltına alınan İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürü Coşkun C.`nin ise rüşvetten suçlanmadığı belirtildi. Gümrük müdürünün, gelen ihbarları değerlendirmesi ve işlem yapması gerekirken, bunları görmezden geldiği iddia ediliyor. Bugüne kadar gümrüklerle ilgili şikayetçi firmalardan ve çalışanlardan yaklaşık 2 binin üzerinde ihbar yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan incelemelerde, gümrüklerdeki rüşvet skandalının mali yönden ülkede trilyonluk vergi kaybına neden olduğu ifade ediliyor. Sigara kaçakçılığının da yaklaşık yüzde 60`ının gümrüklerden yapıldığına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, gümrüklerdeki skandalların önlenebilmesi için buralarda çalışanların özel eğitimden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor. Operasyonun ardından Ankara`dan gelen bir grup müfettişin dosyaları inceleyerek ikinci bir rapor hazırlayacakları öğrenildi. Gözaltına alınan zanlılardan, işlemleri tamamlananlar bugünden itibaren savcılığa sevk edilecek.